Igor Malijevský

Galerie Fasada - Nadeje

Velikonoce
2001

*1970

Vystudoval obor Teoretická fyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a absolvoval šest semestrů filosofie na Filosofické fakultě téže univerzity. Od roku 1995 se soustavně věnuje umělecké fotografii a literatuře. 

Vydal tři sbírky básní a dvě sbírky povídek. Jeho texty jsou zastoupeny v řadě antologií, mimo jiné Best European Fiction 2018. Zatím poslední vydanou knihou je román Otevřený prostor (Argo 2019).

Těžištěm jeho fotografické tvorby je nemanipulovaná černobílá fotografie, ve které navazuje na poetický realismus, silně přítomný v české fotografické tradici. Na svém portfoliu pracuje soustavně, aniž by ho strukturoval do dílčích projektů. Fotografie zvětšuje ručně ve fotokomoře a negativy následně ničí. 

V roce 2006 vydal vlastním nákladem monografii Znamení, další monografie vyšly v nakladatelství Kant (Znamení Lvova, 2015) a nakladatelství Vltavín (Igor Malijevský fotografie 1996–2016). Je zastupován galerií PDNB v USA, galerií See+ v Číně a galerií Vltavín v České republice.

V roce 2007 založil se spisovatelem Jaroslavem Rudišem autorský literárně-hudební kabaret EKG, který dodnes uvádí v pražském divadle Archa. Se spisovatelem Václavem Kahudou připravuje pro Český rozhlas autorský rozhlasový pořad Večerní škola. Píše texty pro hudebníka Tomáše Pastrňáka a hudební formaci Hlinomazův Apetit.

Žije ve vesnici Čelechovice na Kladensku.

www.malijevsky.com


Výstava: Naděje