Libuše Jarcovjáková

Galerie Fasada - Nadeje

Devadesátky
1995

*1952

Vystudovala Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění v Praze. Čtyři roky pracovala v hlubotiskové tiskárně na pražském Smíchově, kde vytvořila svůj první zásadnější dokumentární soubor „Noční směna“.  Na konci 70. let odjela na tvůrčí pobyt do Japonska, což později ještě dvakrát zopakovala. Dlouhodobě dokumentovala romskou a vietnamskou komunitu v Československu a také pražský T-Klub, zaměřený na homosexuální menšinu.

Po roce 1985 se legálně vystěhovala do Západního Berlína, ubytovala se v turecké čtvrti Kreuzberg a první roky si na život vydělávala pomocnými pracemi. Po návratu do Česka začala učit fotografii na Střední průmyslové škole grafické v Hellichově ulici v Praze, kde ještě do nedávné doby působila.

V toce 2017 vyšla její obsáhlá monografie Černé roky (wo-men nakladatelství) pohybující se na pomezí literárního deníku a fotografické knihy.

V roce 2019 slavila velký úspěch její samostatná výstava a doprovodná kniha k výstavě stejného názvu, Evokativ. Evokativ byla hlavní výstavou slavného fotografického festivalu Les Rencontres d’Arles 2019. Výstava byla podle deníku The Guardian vyhodnocena jako nejlepší výstava roku 2019. 

V roce 2017 a 2019 obdržela ocenění Osobnost české fotografie pravidelně udělovanou Asociací profesionálních fotografů České republiky /APFČR/. 

www.un-titled.org


Výstava: Naděje